next up previous
Next: Zasięg przestrzenny promieni kosmicznych: Up: Własności pierwotnych promieni kosmicznych Previous: Własności pierwotnych promieni kosmicznych


Widmo energii i skład masowy

Chociaż pochodzenie promieni kosmicznych jest niejasne, ich własności są dość dobrze znane, rozpoczniemy od opisu tych własności.

Widma energetyczne głównych składników promieniowania kosmicznego są przedstawione na rysunku [*]. Nie jest zaskoczeniem, że wśród jąder atomowych dominującą rolę odgrywają protony i jądra helu, wykryto też wiele innych jąder, dających mniejsze natężenie (o tym później). Kształt widma energetycznego zawiera informację o sposobie tworzenia cząstek i ich rozchodzeniu się. Zaczynając od najniższych energii, widzimy ,,zakrzywienie'' poniżej 1010 eV/nukleon, związane z modulacyjnym wpływem wiatru słonecznego, natężenie w tej części widma jest czułe na stan aktywności słonecznej. Przy wyższych energiach mamy dowody wskazujące na zależność potęgową ze stałym wykładnikiem ( 2#2, gdzie 3#3) aż do energii około 1015 eV/nukleon, powyżej której 4#4 wzrasta do około 3,15. W końcu mamy nieźle udokumentowane, znaczące spłaszczenie widma powyżej około 1019 eV.

Rys1: Widma energetyczne głównych składników promieniowania kosmicznego. Skład masowy w częściach oznaczonych linią przerywaną jest niepewny. Od 1017 eV do 3 x 1018 eV powszechnie występują jądra żelaza pochodzenia galaktycznego, przy jeszcze wyższych energiach zaczynają dominować cząstki pozagalaktyczne. Wśród cząstek pozagalaktycznych silna jest prawdopodobnie składowa protonowa, chociaż mogą występować również cięższe jądra (Wibig i Wolfendale, 1999). Na rysunku zaznaczono metody badawcze.
 
 Skład masowy jest znany dość dobrze poniżej kilka x 1010 eV/nukleon oraz, z mniejszą dokładnością, do około 1 TeV, na rysunku [*] przedstawiono porównanie rozpowszechnienia pierwiastków w promieniowaniu kosmicznym z rozpowszechnieniem dla ,,Układu Słonecznego'', czy też ,,uniwersalnym''. Można dostrzec znaczne podobieństwa, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że duży nadmiar po stronie promieniowania kosmicznego w obszarze Li, Be, B i Sc, Ti i V (oraz w kilku innych miejscach) może być łatwo wyjaśniony jako skutek rozpadu pobliskich, cięższych jąder podczas przejścia przez ośrodek międzygwiazdowy (patrz rozdział [*]). Występuje jednak dziwny, trudny do zrozumienia niedobór H i He.
Rys2: Rozpowszechnienie pierwiastków w promieniowaniu kosmicznym (otwarte kółka) porównane z rozpowszechnieniem w Układzie Słonecznym (punkty połączone ciągłymi liniami), z przeglądu Wiebela-Sootha i Biermanna (1999). (a) Promienie kosmiczne przy 1 TeV: wyniki przy niższych energiach są zbliżone, chociaż dokładniejsze, poniżej 1 GeV mamy dużo informacji o izotopach. (b) Promienie kosmiczne powyżej 1,5 GeV na nukleon, dla 7#7. Zauważalny nadmiar w niektórych przypadkach po stronie promieniowania kosmicznego może być wyjaśniony jako efekt rozpadu cięższych jąder podczas zderzeń z jądrami gazu w ośrodku międzygwiazdowym. 
 
 Jeśli chodzi o elektrony, rejestruje się zarówno cząstki jak i antycząstki, w rzeczywistości obserwowano także antyprotony, wytworzone w oddziaływaniach promieniowania kosmicznego z ośrodkiem międzygwiazdowym.

Promieniowanie gamma zarejestrowano zarówno w formie ogólnego kontinuum, jak i w postaci strumieni z poszczególnych, dyskretnych źródeł. Warto przypomnieć, że początkowo przyjmowano, iż ,,promieniowanie'' jest utworzone z jakiejś formy ultra-promieniowania 4#4 (stąd nazwa promieniowanie kosmiczne), chociaż w rzeczywistości, w obszarze do kilka x 109 eV (gdzie skupiona jest większa część energii), stosunek natężenia 4#4 do natężenia cząstek wynosi zaledwie 8#8. Pomimo niewielkiego natężenia, promieniowanie 4#4 może nam wiele powiedzieć na temat ,,problemu źródeł''.


next up previous
Next: Zasięg przestrzenny promieni kosmicznych: Up: Własności pierwotnych promieni kosmicznych Previous: Własności pierwotnych promieni kosmicznych