Wydział Fizyki, Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41el. (85) 745 7229; (85) 745 7228;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl; http://physics.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

POLSKIE TOWARZYSTWO FIZYCZNE
ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU 

W sobotę 16 kwietnia 2011 roku o godz. 11:00 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
Prof. zw. dr hab. Roman Stępniewski
z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład pt.
Kwantowy świat o obniżonej wymiarowości
Wersja PDF

Na co dzień nie zastanawiamy się nad konsekwencjami wynikającymi z wymiaru przestrzeni, w której zachodzą obserwowane zjawiska. Ale nie trudno jest przewidzieć, że dwa pociągi poruszające się naprzeciw siebie po jednym torze (efektywnie - przestrzeń jednowymiarowa) muszą się zderzyć.

Wpływ wymiaru przestrzeni na naturę zachodzących w niej zjawisk jest jeszcze bardziej istotny jeśli weźmiemy pod uwagę kwantową naturę mikroświata.

Na wykładzie zostaną omówione różnorakie konsekwencje, zarówno klasyczne, jak i kwantowe wynikające z redukcji wymiarowości. Przedstawione będą metody praktycznej realizacji kwantowego świata obniżonej wymiarowości, wykorzystujące osiągnięcia nanotechnologii struktur półprzewodnikowych. Podane zostaną przykłady niezwykłych efektów fizycznych jakie daje się dla takich struktur obserwować.

Dyskutowane zagadnienia zostaną uzupełnione pokazami ilustrującymi przedstawiane problemy, a także przykładami zastosowań wykorzystujących "Kwantowy świat o obniżonej wymiarowości".

Prof. dr hab. Roman Stępniewski, zajmuje się otrzymywaniem i badaniami półprzewodników i nanostruktur półprzewodnikowych. Najważniejsze wyniki uzyskał w badaniach azotku galu, studni i kropek kwantowych oraz grafenu. Jest kierownikiem Pracowni Nanostuktur Azotkowych w ramach projektu "Fizyka u podstaw nowych technologii ",


Wszystkie osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy. Zarząd OB PTF 
Powrót do strony głównejPowrótdo strony głównej