Wydział Fizyki, Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41el. (85) 745 7229; (85) 745 7228;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl; http://physics.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

W sobotę, W sobotę 26 marca 2011 roku o godz. 11:00 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
Prof. zw. dr hab. inż. Jan R. Dąbrowski z Zakładu Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Politechniki Białostockiej‎ wygłosi wykład pt.
Biomimetyka i nanotechnologie
Wersja PDF

W prezentacji wyjaśnione zostaną pojęcia biomimetyki (bioniki) czyli naśladowania mechanizmów i rozwiązań wytworzonych w organizmach, ze wskazaniem na jej związek z nowymi technologiami, na przykładzie nanotechnologii. Omówione zostaną zagadnienia nanomateriałów i nanotechnologii, ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji medycznych. Zaprezentowane zostaną przykłady badań własnych w obszarze nano-bio-materiałów.

Prof. zw. dr hab. inż. Jan R. Dąbrowski kieruje Zakładem Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Zajmuje się inżynierią materiałową, naukami technicznymi, technologią chemiczną. Posiada duże osiągnięcia w otrzymywaniu biomateriałów na implanty biomechaniczne metodą metalurgii proszków, materiałów na stałe wypełnienia stomatologiczne, badaniu materiałów dla ortotyki, badaniu biologicznych układów tribologicznych (stawy, układ stomatognatyczny), badaniu tarcia, zużycia i smarowania w systemach technicznych. Jest autorem ponad 120 publikacji, w tym monografii, artykułów w renomowanych czasopismach naukowych, patentów, wzorów użytkowych i wystąpień konferencyjnych. Profesor Dąbrowski wypromował czworo doktorów. Zrealizował wiele projektów badawczych i wdrożeniowych. Został odznaczony prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi i krajowymi.