Zakład Biofizyki AMB

Zakład Biofizyki AMB
ul. Mickiewicza 2a
15-230 Białystok
tel.: 7 424 797
e-mail: akost@cksr.ac.bialystok.pl

Strona główna Akademii Medycznej w Białymstoku
Białostocka Akademia Medyczna u progu swego półwiecza

Pracownicy Zakładu:

Kierunki badawcze:

    Zakład Fizyki Lekarskiej Akademii Medycznej w Białymstoku rozpoczął swoją działalność w roku 1950 jako jeden z pierwszych Zakładów organizującej się nowej Uczelni.

    Pierwszym organizatorem i kierownikiem Zakładu był mgr Aleksander Obuchowski. W pierwszych latach istnienia główny wysiłek pracowników zwrócony był w kierunku organizowania dydaktyki z fizyki medycznej dla studentów Wydziału Lekarskiego. W roku 1954, zarządzeniem Ministra Zdrowia kreowana została Katedra Fizyki .

    W 1955 kierownikiem Katedry zostaje mianowany z-ca profesora mgr Emanuel Trembaczowski. W tym czasie rozpoczęto pierwsze prace badawcze z dziedziny promieniotwórczości naturalnej. W 1957 roku nowy impuls do badań dało powstanie przy Katedrze Fizyki, Dydaktycznej Pracowni Izotopowej. Była to pierwsza tego typu pracownia w uczelniach medycznych w kraju. Poszerzyło to zakres dydaktyki o zastosowanie radioizotopów w diagnostyce i terapii oraz umożliwiło rozwój badań naukowych wykorzystujących techniki izotopowe. Na wiele lat Pracownia Izotopowa stała się warsztatem pracy dla wielu zakładów Akademii Medycznej w Białymstoku. Badania naukowe, których część doświadczalną wykonano w tej Pracowni zaowocowały szeregiem prac doktorskich, oraz stały się podstawą uzyskania stopnia doktora habilitowanego przez dwóch pracowników Zakładu: dr hab. Stanisława Zenona Mnicha i prof. dr hab. Franciszka Rogowskiego – obecnie kierownika Zakładu Medycyny Nuklearnej AMB.

    Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, w związku ze zmianami struktury Akademii Medycznej rozwiązano Katedrę Fizyki AMB, a Zakład Fizyki Lekarskiej przemianowano na Zakład Biofizyki.

    W budynku oddanym w roku 1992 na potrzeby Zakładu Biofizyki powstała nowa pracownia spektrometrii gamma (foto1), co pozwoliło rozwinąć badania skażeń promieniotwórczych środowiska. W 1993 roku Zakład Biofizyki włączony został w międzynarodowy system wczesnego ostrzegania przed awariami jądrowymi.

    Po śmierci prof. Emanuela Trembaczowskiego w roku 1993 obowiązki kierownika Zakładu Biofizyki pełnił dr Marek Zalewski. W roku 1994 kierownictwo Zakładu objęła dr hab. Anna Kostrzewska. Rozszerzono zakres prac naukowych o zagadnienia z zakresu biofizycznych aspektów fizjologii mięśni gładkich. W roku 1995 powstała jedna z dwóch w Polsce pracowni rejestracji i analizy czynności skurczowej mięśni gładkich człowieka dająca między innymi możliwość badania reakcji izolowanych naczyń oporowych i mięśni dróg oddechowych.

    Nastąpił dalszy rozwój badań nad stanem promieniotwórczości środowiskowej – naturalnej i pochodzącej od skażeń wywołanych działalnością człowieka. Szczególną uwagę skierowano na ocenę narażenia radiologicznego ludności regionu północno-wschodniej Polski związanego z radonem obecnym w powietrzu pomieszczeń mieszkalnych i wodzie.

Wybrane publikacje pracowników Zakładu Biofizyki AMB: