Komputerowe wspomaganie fizyki

Strony wykorzystujące technologię Java oraz Flash

Flash (o ile jest aktualny ) działa bez zarzutu.

Z Java TM jest mały problem. Minusem rozwiązania Java jest na dzień dzisiejszy traktowanie wtyczek jako potencjalnie niebezpiecznych. Należy zainstalować najnowszą ze strony http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jre8-downloads-2133155.html. Po restarcie komputera działa bez problemów w Windowsie pod Internet Explorerem. Testowany Firefox i Opera się opierają. Jednak po instalacji 32bitoweg JRE i restarcie komputera oraz włączeniu „Zawsze aktywuj” w dodatkach Firefox  rusza – dopytuje się jeszcze po drodze o to czy na pewno ma się włączyć. Metoda opisana na stronach Physletów związana z dodaniem domeny zaufanej pozwala na korzystanie z Java także z pozostałych stron wykorzystujących tą technologię.

W systemie Debian/Linux po instalacji opisanej na poniższych stronach programy Java chodzą jak należy.

Zasoby Java/Flash/HTML5

  1. Zbiory PhET Uniwersytetu Colorado https://phet.colorado.edu/en/simulations/category/physics – na  tych stronac widoczne zastosowanie nowej technologii HTML 5 Canvas 🙂
  2. ePhysics – Uniwersytet Kalifornijski w LA wykorzystuje zasoby PhET i nie tylko  – tematyczny wybór apletów Java na potrzeby projektu na wydziale fizyki UCLA.
  3. Interaktywne ilustracje, badanie i wprowadzanie do problemów z fizyki na tronach projektu Physlet® Physics 2E http://www.compadre.org/Physlets/index.cfm
  4. Strona projektu Physics and Chemistry by Clear Clearning http://www.physics-chemistry-interactive-flash-animation.com/
  5. the Physics Clasroom – kolejny bardzo ciekawy zbiór oprogramowania dostępnego online.
  6. NTNUJAVA Virtual Physics Laboratory – jedna z najstarszych stron z apletami Java poświęconych ilustracji Fizyki
  7. http://www.fearofphysics.com/ -ciekawe rozwiązanie strony głównej szczególnie w kontekście konkursów z fizyki 🙂 . Poza tym zwrócić należy uwagę na sposób roziwązania: filmy wideo instruktażowe dotyczące instruktażu z fizyki i wykorzystania przyrządów (np woltomierza)
  8. Virtual Physics Lab  – Mechanika, Elektryczność , Magnetyzm, Światło/Optyka i  trochę innych treści zebranych w formie linków z minimalnym opisem odnośnika.
  9. The Interactive library  – biblioteka odnośników do stron z wirtualnymi doświadczeniami z podziałem tematycznym na działy fizyki.
  10. MyPhysicsLab – aplety Java wraz z krótkimi zadaniami
  11.  Open Source Physics 
  12. Easy Java/Javascript Simulations.

Komercyjne Laboratoria virtualne

  1. http://virtuallabs.ket.org/physics/apparatus/02_kinematics/ – przykład dobrych praktyk wykorzystania metody nauczania opartej o symulacje. Uwagę zwracają materiały dla studenta w formie dokumentów PDF gdzie zdefiniowane są procedury/zadania stawiane przed studentem.
  2. http://chemlab.byu.edu/tour/Physics  – kolejne komercyjne rozwiązanie dostępne ze strony  Brigham Young University. Podkreślenia wymaga forma przygotowanej symulacji opartej o obrazy rzeczywistych przyrządów.

Programy do tworzenia własnych prostych symulacji

  1. Algodoo – program do interaktywnego tworzenia symulacji z mechaniki i optyki. Program przeznaczony na tablety ale wspaniale pracuje na tablicach interaktywnych. W menu znajdziemy opcję polskiego tłumaczenia. Polecam samouczek. Ładnie pracuje z gestami.
  2. Physion – dwuwymiarowy program symulacyjny. Metoda na demonstracje z wykorzystaniem wirtualnego laboratorium prostej fizyki. W zakładce Physics Interactives odnajdziemy pięknie pracujące w trybie pełnoekranowym programiki.

Programy algebry komputerowej i prostej wizualizacji danych

  1. Maxima – program wspierający obliczenia symbliczne
  2. Gnuplot – „proste” i szybkie rysowanie funkcji i  wizualizacja danych. Program pozwala na wykonywanie dopasowania danych pomiarowych.
  3. SciLab – odpowiednik  programu MathLab domeny Open Source. Za wikipedia: „stworzony w 1990 przez francuskie INRIA (francuski narodowy instytut badań w dziedzinie komputerów) oraz ENPC (najstarszą szkołę inżynierską na świecie)”
  4. SageMath – „Superpakiet” programów Open Source zorientowanych na komputerową algebrę – cytując za twórcami „Mission: Creating a viable free open source alternative to Magma, Maple, Mathematica and Matlab.”  Dla systemu Windows wymaga zainstalowania VirtualBoX-a.

Polecane zasoby internetu

  1. HyperPhysics – Przepiękna metoda obrazująca  hierarchiczny sposób myślenie pojęciami fizycznymi. Jedna z bardziej utytułowanych stron wspomagających zrozumienie fizyki ( i nie tylko – patrz przetwornik DAC/ADC ) w Internecie.
  2.  Physics Videos by Eugene Khutoryansky – strona z niezłymi filmami o fizyce na różnym poziomi. Wymagany angielski.
  3. Physics Software – SourceForge.net