Instytut Fizyki Doświadczalnej,Instytut Fizyki Teoretycznej,Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41el. (85) 745 7229; (85) 745 7228;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl;http://physics.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

POLSKIE TOWARZYSTWO FIZYCZNE
ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU 

W sobotę 28 lutego 2004 o godz. 1100 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
Dr hab. Andrzej Wiśniewski
z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie wygłosi wykład pt.
Nadprzewodniki II rodzaju i teoria Ginzburga-Landaua - 2/3 nagrody Nobla 2003
Nadprzewodniki to materiały o zerowej oporności. Stwarzają one możliwości wielu spektakularnych zastosowań, np. w nadprzewodzących liniach przesyłowych czy w konstrukcji kolei wykorzystującej efekt lewitacji. Wykład przybliży słuchaczom podstawowe pojęcia związane ze zjawiskiem nadprzewodnictwa. W zależności od zachowania w polu magnetycznym rozróżniamy nadprzewodniki I i II rodzaju. W trakcie wykładu zostaną omówione różnice pomiędzy nimi oraz podstawowe wielkości fizyczne charakteryzujące nadprzewodniki II rodzaju. Wszystkie nadprzewodniki, które wykorzystywane są w praktyce to nadprzewodniki II rodzaju. Jeden z laureatów nagrody Nobla w 2003 roku - Alexei Abrikosov przewidział teoretycznie ich istnienie oraz opisał ich właściwości. W swoich pracach opierał się na teorii Ginzburga-Landaua. Vitaly Ginzburg to również noblista z roku 2003. W trakcie wykładu omówię podstawy jego teorii, bez której niemożliwy byłby rozwój badań w dziedzinie nadprzewodnictwa.
Dr hab. Andrzej Wiśniewski pracuje w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk, kieruje Oddziału Fizyki Magnetyzmu. Prowadzi również. wykład z nadprzewodnictwa na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. Jego zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim właściwości magnetycznych nadprzewodników, problematyki prądów krytycznych w nadprzewodnikach oraz zachowania tych materiałów pod ciśnieniem. Jest autorem ponad 80 prac naukowych z dziedziny nadprzewodnictwa. Zajmuje się też popularyzacją fizyki; organizuje Festiwal Nauki w Instytucie Fizyki, prowadzi wykłady i lekcje pokazowe dla młodzieży ze szkół średnich.
Nagranie filmowe w formacie DIVX pobierz (560 MB)
Wszystkie osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy. Zarząd OB PTF 
Powrót do strony głównejPowrótdo strony głównej
Zrealizowane przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku