|
ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU |
Toksyczne substancje od dawna przyciągały uwagę chemików, a także przedstawicieli z innych dziedzin: medycyny, farmacji, biochemii itd. Wytwarzane są przez organizmy z najrozmaitszych grup systematycznych i środowisk: zwierzęta - takie jak kręgowce czy wiele morskich bezkręgowców, rośliny, bakterie, sinice itp. Produkowane są zarówno w celach obronnych jak i w celu zdobywania pożywienia. Trucizny pełnią ważne funkcje, regulujące relacje międzygatunkowe w świecie roślin i zwierząt. Ich budowa chemiczna bywa czasami nieskomplikowana, ale często są to związki o niezwykle złożonych strukturach chemicznych. Zarówno poznanie tych struktur jak i ich synteza chemiczna stanowią wielką inspirację i wyzwanie dla chemików.
W niektórych przypadkach nie wiadomo dlaczego organizm produkuje trującą substancję. Mechanizmy działania tych toksyn są najrozmaitsze - od działania neurotoksycznego, wpływającego na zaburzenia przewodnictwa nerwowego głównie na skutek upośledzania funkcji kanałów jonowych, po działanie hemolityczne, niszczące krwinki oraz enzymatyczne, trawiące tkanki lub błony komórkowe.
W wykładzie przedstawione zostaną wybrane przykłady ciekawych związków z różnych źródeł biologicznych, o zróżnicowanej budowie chemicznej oraz bardzo szerokim spektrum działania toksycznego.
Dr hab. Stanisław Witkowski pracuje w Zakładzie Chemii Produktów Naturalnych Instytutu Chemii UwB. Jego zainteresowania naukowe dotyczą głównie syntezy związków biologicznie czynnych głównie pochodnych witaminy E, wykazujących zwiększoną przyswajalność i przenikalność przez błony komórkowe. Współpracuje z licznymi ośrodkami w kraju takimi jak Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Farmacji Akademii Medycznej w Warszawie, Klinika Dermatologii Akademii Medycznej w Białymstoku i innymi. Jest przewodniczącym Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego.