Instytut Fizyki Doświadczalnej,Instytut Fizyki Teoretycznej,Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41el. (85) 745 7229; (85) 745 7228;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl; ezukow@alpha.uwb.edu.pl; http://physics.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

POLSKIE TOWARZYSTWO FIZYCZNE
ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU 

W sobotę, 19 listopada 2005, o godz. 1100 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
dr Andrzej Wysmołek
z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład pt.
Zjawiska fizyczne w polu magnetycznym

Początki wiedzy o magnetyzmie sięgają czasów starożytnych. W średniowieczu zauważono, że igła magnetyczna ustawia się wzdłuż kierunku północ południe, co doskonale ułatwiło orientację na morzu. Okazuje się jednak, że bieguny magnetyczne Ziemi zamieniają się co jakiś czas miejscami... Z polem magnetycznym Ziemi wiąże się szereg ciekawych zjawisk, takich jak np. zorza polarna. Pole magnetyczne Ziemi, chroni nas też przed wiatrem słonecznym. Oczywiście Ziemia nie jest jedynym obiektem w kosmosie, który wytwarza pole magnetyczne. Znacznie silniejsze pola, dochodzące nawet do miliarda tesli (T), wytwarzają gwiazdy neutronowe... Pole magnetyczne powstaje również wokół przewodników, w których płynie prąd. Dzięki temu możliwe było zbudowanie magnesów wytwarzających pole o indukcji kilkudziesięciu, a nawet kilkuset T (tesli). Do konstrukcji współczesnych magnesów często wykorzystuje się też nadprzewodniki. To one właśnie stanowią serce magnesów używanych w medycynie, biologii, chemii i fizyce do badań jądrowego rezonansu magnetycznego (NMR). Zjawiska magnetyczne znajdują też zastosowanie w konstrukcji wielu urządzeń współczesnej techniki od zwykłych silników, prądnic i transformatorów począwszy, aż po superszybki pociąg poruszający się na poduszce magnetycznej. Przytoczone powyżej zagadnienia będą dokładniej omówione na wykładzie.

Dr Andrzej Wysmołek pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami optycznymi półprzewodników i półprzewodnikowych struktur (studnie, kropki kwantowe), znajdujących zastosowanie w nowoczesnych urządzeniach optoelektronicznych. Współpracuje z Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych w Grenoble wykorzystując silne pola magnetyczne do badań spektroskopowych.


Wszystkie osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy. Zarząd OB PTF 
Powrót do strony głównejPowrótdo strony głównej