Instytut Fizyki Doświadczalnej,Instytut Fizyki Teoretycznej,Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41el. (85) 745 7229; (85) 745 7228;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl; ezukow@alpha.uwb.edu.pl; http://physics.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

POLSKIE TOWARZYSTWO FIZYCZNE
ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU 

W sobotę, 22 października 2005, o godz. 1100 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
dr Małgorzata Igalson
z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej wygłosi wykład pt.
Energia prosto ze Słońca - ogniwa słoneczne

Analizy przewidywanych potrzeb energetycznych świata w zestawieniu z możliwymi sposobami ich zaspokojenia wskazują, że wcześniej czy później niezbędne stanie się zwrócenie ku odnawialnym źródłom energii. Jednym z czystych, przyjaznych środowisku sposobów pozyskiwania energii jest fotowoltaika - bezpośrednie przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Już w tej chwili ogniwa słoneczne znajdują zastosowanie zarówno w małych urządzeniach powszechnego użytku, jak i w elektrowniach słonecznych o mocy wielu megawatów. Są używane przy autostradach do oświetlania znaków drogowych i w przestrzeni kosmicznej w satelitach telekomunikacyjnych. Na wykładzie zostanie wyjaśnione jak działa ogniwo słoneczne, jakie własności powinny mieć materiały wchodzące w jego skład. Zostaną podane przykłady różnego rodzaju struktur fotowoltaicznych, poczynając od tych, które już są do nabycia, a kończąc na nowych pomysłach, jeszcze dalekich od komercjalizacji. Między innymi, będzie omówiona technologia cienkowarstwowych ogniw słonecznych, oparta na związkach półprzewodnikowych Cu(In,Ga)(S,Se)2 (CIGS), która ma szansę stać się konkurencyjną w stosunku do tradycyjnej, opartej na krzemie.

Dr Małgorzata Igalson pracuje na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się badaniami własności elektronowych półprzewodników stosowanych w cienkowarstwowych ogniwach słonecznych. Współpracuje z Angstr”m Solar Center przy Uniwersytecie w Uppsali i Hahn-Meitner Institut w Berlinie w badaniach czynników wpływających na wydajność konwersji energii w strukturach fotowoltaicznych CIGS.


Wszystkie osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy. Zarząd OB PTF 
Powrót do strony głównejPowrótdo strony głównej