|
ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU |
Błyski gamma (Gamma Ray Bursts) to jedne z najbardziej intrygujących zjawisk w kosmosie. Ich źródłem są gigantyczne eksplozje zachodzące w odległych rejonach Wszechświata. Zdarzają się często (2-3 dziennie) ale trwają krótko (0.1-100 s) i dlatego niezwykle trudno je obserwować. Ciągle niewiele o nich wiadomo, choć rocznie ukazuje się 500 publikacji na ich temat. Podejrzewa się, że te eksplozje mogą być skutkiem zapaści gwiazd do czarnych dziur, zderzeń gwiazd neutronowych lub nawet narodzin czy śmierci gwiazd zbudowanych z kwarków.
Na wykładzie omawiane będzie samo zjawisko błysków gamma jak i eksperymenty próbujące je badać. W szczególności przedstawiony będzie polski eksperyment "Pi of the Sky" poszukujący optycznych odpowiedników błysków gamma. Pracę eksperymentu można śledzić na bieżąco w Internecie: http://grb.fuw.edu.pl
Dr hab. Grzegorz Wrochna pracuje w Instytucie Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Warszawie i współpracuje z ośrodkiem CERN w Genewie. Zajmuje się eksperymentalną fizyką cząstek elementarnych i zagadnieniami z pogranicza fizyki cząstek i astronomii. Sporo czasu poświęca też na popularyzację nauki.