W sobotę, 19 marca 2005, o godz. 1100 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
dr Jerzy Pełka
z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie wygłosi wykład pt.
Oczy naturalne, oczy sztuczne - czyli o związkach natury z technologią systemów obrazowania

Wzrok, uważany za najważniejszy z naszych zmysłów, stanowi podstawowy instrument poznania otaczającego nas świata. Widzenie jest możliwe dzięki ukształtowanemu ewolucyjnie narządowi wzroku, który niezwykle sprawnie rejestruje i przetwarza obrazy docierające do oczu. Z drugiej strony konstruowane przez człowieka urządzenia obrazujące- "sztuczne oczy" - jak wszelkie detektory 2D, kamery, teleskopy itp.- znajdują tysiące zastosowań w medycynie, przemyśle, eksploracji kosmosu czy w badaniach podstawowych. Bez tych urządzeń obecna technologia i nauka nie mogą się obyć.

Najnowsze zdobycze elektroniki, inżynierii materiałowej oraz mikro- i nanotechnologii pozwalają konstruować coraz lepsze systemy obrazowania. Niektóre z nich swą złożonością przypominają oczy zwierząt. Od niedawna daje to realne możliwości korzystania z podpowiedzi natury w konstrukcji sztucznych systemów obrazowania. Pozwala też coraz lepiej wspomagać naturalny wzrok urządzeniami zbudowanymi przez człowieka. W wykładzie poruszone zostaną następujące zagadnienia:

Wykład wzbogaca duża ilość zdjęć i rysunków.

Dr Jerzy Pełka jest pracownikiem Zespołu Optyki Rentgenowskiej i Badań Realnej Struktury Materii w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie. Zajmuje się m. in. zagadnieniami związanymi z rozwojem i wykorzystaniem urządzeń akceleratorowych (synchrotronów i laserów na swobodnych elektronach) do badań materiałów, w tym biologicznych, za pomocą silnych wiązek promieniowania krótkofalowego.