Wydział Fizyki, Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41el. (85) 745 7229; (85) 745 7228;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl; ezukow@alpha.uwb.edu.pl; http://physics.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

W sobotę, 15 marca 2008 roku, o godz. 11:00 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
dr Stanisław Bajtlik
z CAMK PAN w Warszawie wygłosi wykład pt.
O czasie

Czas jest wyjątkowym pojęciem. Wszyscy się nim posługują, obdarowują się nim lub go sobie odmawiają, mierzą go i wyznaczają, marzą o podróżach w czasie, ale nikt nie potrafi go zdefiniować. Dziś też moglibyśmy powtórzyć za św. Augustynem: "gdy nikt mnie nie pyta - wiem co to jest czas, gdy ktoś zapyta - nie wiem". Wykład będzie poświęcony fizycznym i filozoficznym aspektom pojęcia czasu, jego pomiarom, skalom czasowym i ludzkiemu pojmowaniu i odczuwaniu czasu.

Dr Stanisław Bajtlik, astrofizyk, zajmuje się kosmologią, pracuje w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN, w Warszawie. Przez kilka lat pracował w Princeton University, University of Colorado, Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati w Trieście, Institute de Astrophysique w Paryżu i innych miejscach. Autor kilkudziesięciu prac naukowych z dziedziny kosmologii. Od wielu lat zaangażowany w popularyzowanie nauki, pisuje do Świata Nauki, Wiedzy i Życia, Polityki, Gazety Wyborczej, Tygodnika Powszechnego, autor audycji w Polskim Radiu BIS, książki popularnonaukowej "Kosmiczny alfabet", współprowadzący telewizyjny program popularnonaukowy "Symulator Faktu", współorganizator Warszawskiego Festiwalu Nauki. Laureat Nagrody Ministra Nauki i Prezesa PAP za popularyzację nauki w 2007 roku.