W sobotę, 17 lutego 2007, o godz. 11:00 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
wygłosi wykład pt.
W kierunku zegarów idealnych

Jak mierzymy czas? Dlaczego dokładność zegarów jest ważna? Od czego zależy? Na te i inne, pokrewne pytania odpowiem w czasie mojego wykładu. Sporo czasu poświęcę najnowszym dokonaniom w tej dziedzinie, czyli zegarom optycznym, dzięki którym możliwa będzie nieosiągalna dotąd precyzja rzędu 10-18.

Prof. dr hab. Czesław Radzewicz pracuje w Zakładzie Optyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na optyce, w tym szczególnie na laserach. Od kilkunastu lat zajmuje się budową i wykorzystaniem laserów wytwarzających bardzo krótkie - femtosekundowe - impulsy promieniowania. Sporo czasu poświęca też na popularyzację nauki.