Wydział Fizyki, Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41el. (85) 745 7229; (85) 745 7228;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl; ezukow@alpha.uwb.edu.pl; http://physics.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

W sobotę, 16 lutego 2008 roku, o godz. 11:00 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
dr Andrzej Andrejczuk
z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku wygłosi wykład pt.
Promieniowanie jonizujące: źródła, właściwości, zastosowanie

Podczas wykładu omówione zostaną źródła i własności promieniowania X oraz , i . Wyjaśniony zostanie mechanizm oddziaływania tego promieniowania z materią, a w szczególności - jego przenikliwość, zdolność do jonizacji oraz wpływ na organizmy żywe. Rozwój nowoczesnych technik pozwala na wszechstronne zastosowanie promieniowania jonizującego m.in. w przemyśle, medycynie i nauce. Dla przykładu, przedstawione zostaną metody naświetlań ciężkimi jonami oraz pasteryzacja żywności dużymi dawkami promieniowania.

Dr Andrzej Andrejczuk pracuje w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego. Zajmuje się badaniami rozkładu pędów elektronów w metalach i ich stopach. Do badań wykorzystuje promieniowanie oraz wysokoenergetyczne promieniowanie X emitowane przez synchrotrony. Brał również udział w eksperymentach przy wykorzystaniu promieniowania wytwarzanego przez tzw. Laser na Swobodnych Elektronach, który emituje niezwykle intensywne promieniowanie rentgenowskie z zakresie niskich energii. Dr Andrejczuk uczestniczy w wielu akcjach promujących fizykę.