Instytut Fizyki Doświadczalnej,Instytut Fizyki Teoretycznej,Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41 tel. (85) 745 7222;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl; ezukow@alpha.uwb.edu.pl; http://physics.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

W sobotę, 15 stycznia 2005, o godz. 1100 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
dr Sylwester Kołomański
z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego
wygłosi wykład pt.
Znikająca Droga Mleczna - rzecz o zanieczyszczeniu nieba światłem
Wykład omawia problem zanieczyszczenia nocnego nieba przez sztuczne źródła światła. Kolejno przedstawione są:
  1. dziedziny życia, w których zanieczyszczenie to stanowi problem,
  2. obecna skala tego problemu,
  3. sposoby poprawy obecnej sytuacji,
  4. działania podejmowane w różnych krajach na rzecz ochrony ciemnego nieba.
Wykład wzbogaca duża ilość zdjęć i rysunków.

Problem poruszany w wykładzie jest mało znany w Polsce. Tylko niewielka grupa osób (głównie astronomowie zawodowi i amatorzy) zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Jednak zanieczyszczenie światłem dotyczy nie tylko tej małej grupy. Dlatego ważne jest uświadomienie ludziom, że taki problem istnieje i dotyczy także ich (nawet jeśli nie patrzą nigdy w nocne niebo). Taki jest też cel wykładu doktora Kołomańskiego. Wykładowca postara się, przynajmniej częściowo, wypełnić krajową lukę w informacji na temat zanieczyszczenia światłem.

Dr Sylwester Kołomański jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Instytucie Astronomicznym UWr w Zakładzie Heliofizyki i Badań Kosmicznych. Zajmuje się badaniem rozbłysków słonecznych na podstawie satelitarnych obserwacji Słońca w zakresie promieniowania rentgenowskiego.