W sobotę, 25 marca 2006, o godz. 11:00 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
Prof. dr hab. Michał Nawrocki
z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład pt.
Rezonanse wokół nas

Z doświadczenia wiemy, że jeżeli na jakiś układ drgający - pomyślmy na przykład o huśtawce - działa z pewną częstością siła zewnętrzna, to amplituda drgań układu zależy od tego jak duża jest ta częstość. Jest taka częstość, dla której "rozhuśtywanie" układu jest najskuteczniejsze - występuje rezonans. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych właściwości układów drgających.

Bardzo wiele zjawisk w otaczającym nas świecie można opisać, traktując je jako układy drgające. Stąd ogromna liczba rezonansów wokół nas: w mechanice, akustyce, zjawiskach elektromagnetycznych i optycznych, w fizyce atomowej i w astronomii.

Podczas wykładu przypomnimy sobie, na czym polega zjawisko rezonansu i jak je można opisać, a także przedstawimy i pokażemy w doświadczeniach przykłady rezonansów, które można zaobserwować w różnych dziedzinach fizyki.

Prof. dr hab. Michał Nawrocki zajmuje się fizyką półprzewodników. Bada i opisuje właściwości optyczne kryształów i struktur niskowymiarowych, takich jak studnie i kropki kwantowe zbudowanych z pierwiastków II i VI grupy układu okresowego, domieszkowanych jonami magnetycznymi. Interesujące wyniki osiągnął badając dynamikę namagnesowania takich struktur przy użyciu ultrakrótkich impulsów światła laserowego. Współpracuje z wieloma grupami naukowymi w kraju i za granicą. Zajmuje się także popularyzacją fizyki.