Instytut Fizyki Doświadczalnej,Instytut Fizyki Teoretycznej,Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41el. (85) 745 7229; (85) 745 7228;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl;http://physics.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

POLSKIE TOWARZYSTWO FIZYCZNE
ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU 

W sobotę 29 maja 2004 o godz. 1100 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
Prof. Dr hab. Ryszard Krzyminiewski
z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosi wykład pt.
EKG w diagnostyce chorób serca, wykorzystanie Internetu.
Standardowy, spoczynkowy zapis elektrokardiograficzny EKG jest mało czuły jeśli chodzi o wykrywanie zmian niedokrwiennych mięśnia sercowego, zawału itd. Dlatego metody umożliwiające w sposób szybki, tani, nieinwazyjny wykryć patologiczne zmiany w mięśniu sercowym są bardzo cenne w procesie diagnostyki medycznej. Jedną z takich metod jest NURSE-ECG, wykorzystująca dekonwolucję i konwolucję do zwiększenia rozdzielczości sygnału EKG a szczególnie jego fragmentu związanego z procesem deplaryzacji komór serca i przegrody międzykomorowej tzw. kompleksu QRS. Wyniki badań metodą NURSE-ECG porównano z innymi standardowymi medycznymi metodami diagnostycznymi i stwierdzono wysoką czułość NERSE-ECG w zakresie wykrywania zmian niedokrwiennych i pozawałowych mięśnia sercowego. Możliwość transmisji zapisów EKG do specjalistycznego ośrodka poprzez internet oraz zdalne wykonanie w trybie online specjalistycznej analizy zapisanych sygnałów metodą NURSE-ECG i odebranie wyników tej analizy przez zainteresowanego lekarza stwarza nową jakość w diagnostyce chorób układu krążenia. Poza tym istnieje już obecnie możliwość połączeń w trybie audio-wideo pomiędzy lekarzem i pacjentem lub lekarzem i ośrodkiem specjalistycznym. W wykładzie zostaną nie tylko omówione podstawy fizyczne, matematyczne i medyczne metody NURSE-ECG oraz funkcjonowania wdrażanej sieci monitoringu telemedycznego MONTE (http://www.monte.amu.edu.pl/) ale także pokazane zostanie rzeczywiste funkcjonowanie takiej sieci.

Prof. nadzwyczajny UAM dr hab. Ryszard Krzyminiewski (http://www.staff.amu.edu.pl/~rku/) jest specjalistą w zakresie spektroskopii ciała stałego a szczególnie elektronowego rezonansu paramagnetycznego EPR oraz ENDOR oraz w zakresie analiz numerycznych sygnałów elektrofizjologicznych. W dziedzinie EPR zajmuje się badaniami wolnych rodników w układach molekularnych biologicznie aktywnych i tkankach. W dziedzinie analizy sygnałów zajmuje się głównie analizą sygnałów EKG spoczynkowego, zapisów 24 godzinnego monitoringu EKG tzw Holtera. Jest prodziekanem Wydziału Fizyki UAM i vice prezesem Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej.


Wszystkie osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy. Zarząd OB PTF 
Powrót do strony głównejPowrótdo strony głównej
Zrealizowane przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku