Instytut Fizyki Doświadczalnej,Instytut Fizyki Teoretycznej,Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41el. (85) 745 7229; (85) 745 7228;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl;http://physics.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

W sobotę 15 marca 2003 o godz. 1100 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
Prof. dr hab. Edwin Wnuk
z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosi wykład pt.
Sztuczne satelity i śmieci kosmiczne w przestrzeni wokółziemskiej

Od 1957 roku dokonano ponad 4000 startów rakiet za pomocą których wyniesiono w przestrzeń kosmiczną różnego typu obiekty. Część z nich opuściła przestrzeń wokółziemską i stała się statkami – sondami międzyplanetarnymi, część po wykonaniu swych zadań została sprowadzona w gęste warstwy atmosfery gdzie w całości lub częściowo spłonęła, ale znaczna liczba wyniesionych w przestrzeń wokółziemską obiektów tam pozostaje. Ziemię obiegają więc, oprócz czynnych, operacyjnych satelitów, obiekty, które ogólnie określamy jako śmieci czy odpadki kosmiczne. Należą do nich: nieczynne, porzucone satelity, części ich wyposażenia, rakiety ich części, a także liczne fragmenty satelitów i rakiet powstałe w trakcie zamierzonych i niezamierzonych eksplozji oraz kolizji. Obecnie, monitorowanych w sposób ciągły jest ok. 10 tysięcy obiektów o rozmiarach większych niż 10 cm.
W trakcie wykładu przedstawione zostaną następujące zagadnienia: obecny stan wykorzystania i zanieczyszczenia przestrzeni wokółziemskiej, systemy monitorowania i katalogowania sztucznych satelitów i innych obiektów, opis sytuacji w szczególnie zagrożonych rejonach (orbity niskie, pas geostacjonarny), obiekty o zasilaniu nuklearnym, zagrożenia dla obecnych i przyszłych misji satelitarnych.

Prof. dr hab. Edwin Wnuk – nota biograficzna
–    studia: UAM Poznań, mgr matematyki 1971 r., mgr astronomii 1973 r; doktorat: UAM Poznań, 1978 r; habilitacja: UMK Toruń, 1991 r.; tytuł profesora: 2002r.
–    od 1995 roku kierownik Obserwatorium Astronomicznego UAM,
–    zainteresowania naukowe: dynamika Układu Słonecznego, mechanika nieba, astrodynamika, geodezja satelitarna, w szczególności: dynamika planetoid zbliżających się do Ziemi, teorie ruchu sztucznych satelitów Ziemi, dynamika śmieci kosmicznych, zastosowania sztucznych satelitów w geodezji i geodynamice, wykorzystanie obserwacji laserowych sztucznych satelitów Ziemi
–    popularyzacja: książka „Planeta Ziemia” – I tom wielkiej Encyklopedii Geografii Świata, wyd. Kurpisz, dysk multimedialny – „Ziemia we Wszechświecie”, wyd. Impresja, liczne wykłady popularnonaukowe w różnych środowiskach, liczne wypowiedzi i publikacje w prasie, radio, i telewizji