Instytut Fizyki Doświadczalnej,Instytut Fizyki Teoretycznej,Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41el. (85) 745 7229; (85) 745 7228;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl;http://physics.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

W sobotę 12 kwietnia 2003 o godz. 1100 w sali 203 przy ulicy Lipowej 41
Prof. dr hab. Zygmunt Szefliński
z Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład pt.
Nowoczesne metody diagnostyki i terapii medycznej

Odkrycia ubiegłego wieku w dziedzinie fizyki współczesnej znajdowały szybkie zastosowanie w medycynie. Już kilka miesięcy po odkryciu promieniowania rentgenowskiego zastosowano je najpierw do diagnostyki układu kostnego a potem do leczenia nowotworów piersi. Późniejsze odkrycia w dziedzinie fizyki jądrowej i fizyki cząstek zaowocowały zastosowaniem sztucznej promieniotwórczości w diagnostyce medycznej a akceleratorów w terapii nowotworów.  Projektowane dla badań, coraz bardziej złożone detektory promieniowania zaowocowały wprowadzeniem do diagnostyki, powszechnie dziś stosowanych, technik tomograficznych.
W wykładzie zaprezentuję podstawy fizyczne stosowanych współcześnie technik diagnostycznych i terapeutycznych. Omówię szczegółowo technikę pozytonowej tomografii emisyjnej i jej osiągnięcia w diagnostyce chorób nowotworowych. Zaprezentuję też już działające akceleratory, których wiązki protonów i lekkich jonów są używane do leczenia nowotworów, oraz projekty urządzeń które już powstają i są  projektowane na najbliższe lata.

Prof. dr hab. Zygmunt Szefliński,  nota biograficzna