Instytut Fizyki Doświadczalnej,Instytut Fizyki Teoretycznej,Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41el. (85) 745 7229; (85) 745 7228;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl;http://physics.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

POLSKIE TOWARZYSTWO FIZYCZNE
ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU 

W sobotę 17 maja 2003 o godz. 1100  w sali 203 Instytutu Fizyki
Prof. dr hab. Borys Kierdaszuk
z Instytutu Fizyki Doświadczalnej, Uniwersytetu Warszawskiego
wygłosi wykład pt.
Fizyka wyjaśnia podstawy zjawisk biologicznych

Historia poznawania i wyjaśniania zjawisk biologicznych uświadamia nam, że fizyka i fizycy odgrywają w niej coraz większą rolę, a dynamiczny rozwój biologii w drugiej połowie ubiegłego stulecia zawdzięczamy w znacznym stopniu fizykom. Intensywny rozwój kontaktów między fizyką i biologią nastąpił z chwilą wejścia zarówno fizyki jak i biologii w świat struktur cząsteczkowych. Szczególnie stymulujący wpływ na zainteresowanie fizyków problematyką zjawiska życia wywarła książka jednego z twórców mechaniki kwantowej, Erwina Schrodingera pt. Co to jest życie – fizyczne podstawy życia komórki.
Aby głębiej wyjaśnić funkcjonowanie żywej komórki, nie wystarcza określenie ilości i struktury jej poszczególnych składników. Konieczne jest zastosowanie uniwersalnych praw fizyki do wyjaśnienia mechanizmu działania badanych obiektów (cząsteczek) i zjawisk na bazie oddziaływań międzycząsteczkowych. Postęp tych badań w decydujący sposób zależy od rozwoju współpracy interdyscyplinarnej, przyczynia się do rozwoju (bio)fizyki (bio)technologii i diagnostyki (bio)medycznej. Katedra Biofizyki, utworzona 35 lat temu na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego jest owocem takiej współpracy.

Prof. dr hab. Borys Kierdaszuk jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, stopień doktora uzyskał w 1985 a doktora habilitowanego w 1999 roku. Pracuje w Zakładzie Biofizyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW. Jest autorem przeszło 40 publikacji, artykułów przeglądowych oraz kilkudziesięciu wystąpień na  międzynarodowych konferencjach. Prowadzi wykład ze spektroskopii molekularnej dla biofizyków, wygłasza wykłady popularnonaukowe np. na Festiwalu Nauki.

Wszystkie osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy. Zarząd OB PTF 
Powrót do strony głównejPowrótdo strony głównej