|
|
|
Medycyna nuklearna jest gałęzią medycyny, która wyróżnia się spośród innych tym, że swoje osiągnięcia w zakresie diagnostyki i leczenia oraz w badaniach naukowych uzyskuje posługując się izotopami promieniotwórczymi.
W wykładzie będzie przedstawiony chronologiczny rys historyczny odkryć najważniejszych zjawisk fizycznych (wraz z wybranymi danymi biograficznymi ich odkrywców), które stanęły u narodzin medycyny nuklearnej, określają jej stan obecny, a w przyszłości umożliwią dalszy rozwój tej specjalności lekarskiej.
Przedstawione będą również przykłady możliwości diagnostycznych, leczniczych i badawczych medycyny nuklearnej oraz ograniczenia spowodowane głównie trudnościami technicznymi.
Prof. dr hab. med. Franciszek Rogowski jest absolwentem Akademii Medycznej w Białymstoku. Pracę rozpoczął w 1964 r. w Zakładzie Fizyki Medycznej i tu przygotował pracę na stopień doktora nauk medycznych. Następnie uzyskał specjalizację z chorób wewnętrznych, a od 1976r. przez wiele lat był jedynym specjalistą z medycyny nuklearnej w regionie północno-wschodnim. Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie medycyny nuklearnej uzyskał (ze względów formalnych) w AM w Lublinie w 1987 r. Tytuł profesora otrzymał na wniosek macierzystej Uczelni. Od 1984 r. jest kierownikiem Zakładu Medycyny Nuklearnej AMB. Swoje kwalifikacje podnosił na szkoleniach organizowanych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i Światową Organizację Zdrowia (Moskwa, Leningrad, Kijów 1982), Europejskie Stowarzyszenie Medycyny Nuklearnej (Berlin 1985), Komisję Wspólnot Europejskich (Nueherberg, Monachium 1992), Centrum Bioenergetyki Uniwersytetu Waszyngtona w Seattle (1996).
Prof. F.Rogowski jest autorem lub współautorem
ponad 140 komunikatów i prac naukowych prezentowanych na zjazdach i publikowanych
w czasopismach krajowych i zagranicznych. Tematyka ich dotyczy zastosowań
izotopów promieniotwórczych w medycynie nuklearnej doświadczalnej i klinicznej
ze szczególnym uwzględnieniem chorób serca i płuc, a ostatnio również chorób
tarczycy.