"Fizyka zabawek"
Pęczniejące programy nauczania oraz trudności finansowe szkół zmuszają do poszukiwania nowych metod nauczania. Dotyczy to w szczególności fizyki, której jako przedmiotowi bez pomocy naukowych grozi sprowadzenie do roli przedmiotu opisowego. Obecnie większoci szkół nie stać na zakup drogich pomocy naukowych, które w nauczaniu fizyki są niezbędne.W ramach działalności dydaktycznej Instytutu Fizyki Uniwersytetu w Trydencie, Włochy została zgromadzona kolekcja prostych przedmiotów: zabawek, biurkowych gadżetów, przedmiotów codziennego użytku. Ponad 60 eksponatów, podzielonych tematycznie na działy: astronomia, mechanika, optyka, termodynamika i elektromagnetyzm prezentowanych jest dostępnych w ramach stałych lub objazdowych ekspozycji dla szkól. Pomysłodawcą wystawy jest prof. Vittorio Zanetti.
Odbyło się ponad 50 jej prezentacji w różnych krajach Europy. Wystawa została sprowadzona do Polski po raz pierwszy w 1998 roku wspólnym wysiłkiem WSP w Słupsku i Uniwersytetu Warszawskiego. Cieszyła się ona olbrzymim powodzeniem wśród zwiedzających. W ciągu dwóch tygodniowych edycji w Warszawie i Słupsku oraz na II Festiwalu Nauki w Krakowie w ramach Jarmarku fizycznego zwiedziło ją około 10 tys. osób. Tegoroczna wystawa jest przygotowywana we współpracy WSP w Słupsku i Uniwersytetu w Białymstoku w ramach popularnonaukowych imprez towarzyszących XXXV Zjazdowi Fizyków Polskich.
Wystawa ma charakter interakcyjny: zwiedzający mają możliwość własnoręcznego sprawdzenia działania każdego z przedmiotów. Z tego jednak względu, zwiedzanie odbywa się w grupach zorganizowanych, 8-10 osób na każdy dział fizyki. Dla grup szkolnych niezbędna jest rezerwacja. Wystawa ma dwa cele: pokazać uczniom, że fizyka jest nauka niezbędna w zrozumieniu zjawisk życia codziennego a nauczycielom, że nauczanie fizyki może być zajmujące nawet przy minimalnych środkach finansowych.