1. Detektor Super-Kamiokande Największy w świecie detektor neutrin, Super-Kamiokande, zbudowano w kopalni niklu w Japonii. Detektor ma kształt cylindra o wysokości i średnicy około 40 metrów, wypełnia go 50 tys. ton wody. Na jego ścianach umieszczono prawie 12 tys. fotopowielaczy o średnicy 50 cm każdy. Zadaniem fotopowielaczy jest rejestracja promieniowania Czerenkowa, emitowanego przez cząstki powstałe w wyniku oddziaływania neutrin z nukleonami lub elektronami w cząsteczkach wody. Instrument zbiera dane nieprzerwanie od kwietnia 1996 roku. W projekcie badawczym Super-Kamiokande uczestniczy ponad stu fizyków z Japonii, Stanów Zjednoczonych i z Polski. (Źródło: ICRR, Uniwersytet Tokijski)
2. Słońce widziane przy pomocy neutrin Tak wygląda centralna część Słońca, obserwowana przy pomocy neutrin. Neutrina słoneczne powstają w wyniku reakcji termojądrowych, zachodzących we wnętrzu Słońca. Fizyków od lat frapuje zagadka deficytu neutrin słonecznych - strumień tych cząstek docierający do Ziemi jest dużo mniejszy, niż przewidują modele astrofizyczne. (Źródło: współpraca Super-Kamiokande)
3. Schemat powstawania neutrin atmosferycznych W wyniku oddziaływania promieni kosmicznych z jądrami cząsteczek atmosferycznych powstają neutrina o bardzo wysokich energiach. Promienie kosmiczne (w tym wypadku chodzi głównie o protony) stale bombardują ziemską atmosferę, produkując kaskady wtórnych cząstek, m.in. piony. Piony rozpadają się na miony i neutrina (lub antyneutrina) mionowe. W wyniku rozpadu pionów powstają następnie neutrina (i antyneutrina) mionowe i elektronowe. Neutrina pochodzenia atmosferycznego często rejestruje się w detektorach takich jak Super-Kamiokande. Ich typowa energia jest o dwa rzędy wielkości większa niż energia neutrin słonecznych. (Źródło: American Institute of Physics, http://www.aip.org/physnews/graphics)