Instytut Fizyki Do¶wiadczalnej,Instytut Fizyki Teoretycznej,Uniwersytetu w Białymstoku, 15-424 Białystok, ul. Lipowa 41el. (85) 745 7229; (85) 745 7228;Fax (885) 745 7223; E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl;http://labfiz.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html

POLSKIE TOWARZYSTWO FIZYCZNE
ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU 

W sobotę 20 kwietnia 2002 o godz. 1100  w sali 203 Instytutu Fizyki
Prof. dr hab. Eugeniusz Żukowski
z Instytutu Fizyki Doświadczalnej, UwB
wygłosi wykład pt.
Hormeza radiacyjna - dobroczynne skutki małych dawek promieniowania jonizuj±cego

Podczas wykładu zostanie omówione biologiczne oddziaływanie promieniowania jonizuj±cego  (ultrafioletowego, X, a, b i g) i skutki zdrowotne różnych dawek promieniowania absorbowanego przez tkankę. O ile efekty szkodliwe dla zdrowia wskutek ostrego napromieniowania s± dobrze udokumentowane, to małe dawki stanowi± ci±gle wielki problem w ochronie radiologicznej a ich skutki wymagaj± rzetelnego zbadania.
    Od milionów lat żyjemy w środowisku narażonym na tło promieniowania naturalnego (zmiennego dla różnych obszarów Ziemi o czynnik ponad 10), od dziesi±tków lat korzystamy z medycyny nuklearnej oraz wielu innych udogodnień cywilizacyjnych wykorzystuj±cych promieniowanie różnego typu. Czy zwi±zane z tym ryzyko skutków szkodliwych dla zdrowia jest duże czy małe i jak to ryzyko ma się do ryzyka zwi±zanego z innym typem naszej codziennej aktywności, np. jazdy autobusem, rowerem, czy przebywania w towarzystwie palacza papierosów - o samym paleniu nie wspominaj±c?
    Obecnie przyjmowane s± różne modele zależności ryzyka od wielkości pochłoniętej dawki, w tym również zależność hormetyczna, która wskazywałaby na dobroczynne skutki promieniowania w obszarze małych dawek. Zastan± przedstawione przykładowe dane statystyczne wskazuj±ce na możliwość takich skutków.
    Jeżeli promieniowanie, z którym organizmy żywe „zaprzyjaźniły się” w drodze ewolucji nie jest zbyt szkodliwe (cały czas ograniczamy się do tzw. rozs±dnych niskich dawek) i jeżeli efekt hormezy radiacyjnej jest faktem a nie hipotez±, to należałoby zrewidować obecne (być może zbyt rygorystyczne) normy ochrony radiologicznej. Tego typu pytania, za którym id± niebagatelne skutki finansowe, stawiaj± fizycy w interesie nauk biologicznych i medycznych. Intencj± wykładu jest przybliżenie tego problemu naszym słuchaczom. Nie spodziewajmy się jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy małe dawki promieniowania maj± skutki dobroczynne.

Prof. dr hab. Eugeniusz Żukowski jest dyrektorem Instytutu Fizyki Doświadczalnej UwB, kieruje Pracowni± Spektroskopii Komptonowskiej  http://labfiz.uwb.edu.pl/zfcs/compton/, zajmuje się badaniem ciała stałego z wykorzystaniem technik rozpraszania Comptona i magnetycznej dyfrakcji promieniowania synchrotronowego. Jest autorem i współautorem ok. 60 artykułow naukowych oraz monografii „Magnetic Compton scattering”.


Wszystkie osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy. Zarz±d OB PTF 
Powrót do strony głównejPowrótdo strony głównej