P R E Z E N T A C J E  &  D O Ś W I A D C Z E N IAW I R T U A L N E


  Poniżej przedstawiamy informację o kilku wybranych stronach WWW umożliwiających dostęp do ciekawych prezentacji oraz wirtualnych
doświadczeń z fizyki. Informacje zwierają adresy serwisów oraz krótką notę na ich temat.


P r e z e n t a c j e

Laboratorium elektroniki

Doswiadczenie Michelsona

Phisics 2000

D o s w i a d c z e n i a   w i r t u a l n e

Phisics Java Applets               ...

Phisics & Math with Java      Oscyloskop


L a b o r a t o r i u m    e l e k t r o n i k i



Dość uboga strona, zawierająca jedynie informacje na temat sposobu przeprowadzenia doświadczenia w laboratorium elektroniki z wykorzystaniem proponowanej przez autorów aplikacji. Serwis jest niczym innym jak przewodnikiem przez kolejne kroki wykorzystania owej aplikacji pomiarowej. Dotyczy to kilku doświadczeń, głównie z zagadnień dotyczących działania i wykorzystania traznzytorów uni- i bipolarnych.
Adres serwisu:
http://www.mal.uic.edu/marble
Preferowana przeglądarka:
Prezentacja działa z wykorzystaniem IE oraz Netscape Nav.
Inne:
Nie wymagane jest instalownie dodatkowego oprogramowania usprawniającego przeglądanie stron.


D o ś w i a d c z e n i e    M i c h e l s o n 'a



Strona poświęcona w całosci eksperymentowi Michelsona a dokładnie doswiadczeniu z interferometrem. Prezentacja zawiera dokładny opis teoretyczny dotyczący interferencji swiatła, opis eksperymentu z wykorzystaniem interferometru. Zanelźć także możma krótką notę z biografii Alberta  Michelsona. Użytkownik ma dostep jedynie do zawartych na stronie informacji bez mozliwosci przeprowadzenia eksperymentu. Dostępne są jedynie krótkie animacje poswięcone zjawisku interferencji swiatła w wykotrzystanym w doświadczeniu intererometrze. Zaletą tej strony jest bardzoi dokładny (wczesniej wspomniany) opis teoretyczny zjawiska interferencji poparty wyprowadzonymi wzorami. Możliwe jest także obejrzenie kilku wybranych obrazów inerferencyjnych z wczesniej wykonanych doswiadczeń.
Adres serwisu:
http://www.sciences.univ-nantes.fr/physique/enseignement/english/michp.html
Preferowana przeglądarka:
Netscape Navigator
Inne:
Strona dostepna w wersji językowej angielskiej i francuskiej.
Nie wymagane jest instalownie dodatkowego oprogramowania usprawniającego przeglądanie stron.
 
P h i s i c s    2 0 0 0

Interaktywna podróż przez arkana współczesnej fizyki połączona z pokazami w formie appletów, animowanych obarazów oraz krótkich filmów. Do każdego zagadnienia dołączone jest wyjasnienie danego zjawiska formie pytań, odpowiedzi... oraz pokazu w wyżej wymienionych formach. Dostępne pokazy dotyczš m.in. zjawiska działania lasera, promnieni X, powstawaniu obrazu w kineskopie telewizyjnym, zjawiskom falowym itp...
Adres serwisu:
http://www.colorado.edu/physics/2000/index.pl
Preferowana przeglšdarka:
Netscape Navigator 4.7
Inne:
Możliwosć zakupu krążka CD  dla nauczycieli 
Nie wymagane jest instalownie dodatkowego oprogramowania usprawniającego przeglądanie stron.

P h i s i c s   J a v a  A p p l e t s

Strona z apletami javy z różnych działów fizyki: astrofizyki, tremodynamiki, mechaniki klasycznej. Serwis wykonany na uniwersytecie w Oregonie w USA, oferuje pokazy z wykorzystaniem przygotowanych apletów bez dodatkowego wyjasnienia zjawiska Interwencja użytkownika ogranicza się jedynie do zmian kiklu podstawowoych parametrów "doswiadczenia". Autor stawiał jedynie na formę przekazania informacji bez zbytniego wglądu w sens zjawiska. Mimo tego strona przyciąga swyą oprawą.
Adres serwisu:
http://jersey.uoregon.edu
Preferowana przeglądarka:

Inne:
Koniecznym jest instalowanie plug-in'u Javy do przeglądania prezentacji.

P h y s i c s  &  M a t h   w i t h   J a v a

Jest to serwis zawiarający symulacje w postaci apletów Javy najbardziej znanych w fizyce zjawisk, takich jak prawa załamania swiatła, powstawanie obrazów w soczewkach, dyfrakcja fali swietlanej na szczelinie ... i tak aż po oscylacje w sieci krystaliczne. Zaletą jest możliwosć ingerencji ucznia/studenta w zmianę podstawowoch parametrów w doswidczeniu. Użytkownik jest "wprowadzony" do doswiadczenia po przez krótkie, toretyczne wyjasnienie zjawiska. Wyjasnienie zjawisk i ich prezentacja pozostaje na poziomie  wiadomosci szkoły sredniej.  Strona może byc wykorzystana na lekcjach w formie pokazu doswiadczenia.
Adres serwisu:
 http://www.int.pan.wroc.pl/JavaPhysMath/index.html
Preferowana przeglądarka:
Działa zarówno pod Internet Explorer jak i Netscape Navigator.
Inne:
Nie wymagane jest instalowanie dodatkowego oprogramowania do przeglądanie strony.


O s c y l o s k o p


Strona, która robi wrażenie... Jest pomyślana tak aby użytkownik (uczeń/student) przeszedł krok po kroku doświadczenie związane z poznaniem zasady działania oscyloskopu i przeprowadzenia na nim prostych pomiarów. Jest to forma interaktywnego doswiadczenia, która przyciąga uwagę nie tylko (jak się okazuje) uczniów i studentów nauk przyrodniczych i technicznych. Początek doswiadczenia to pozananie budowy i zasady działania oscyloskopu. Przechodząc każdy kolejny etap użytkownik wykorzystuje poznane krok wcześniej wiadomości. Zaletą takich stron jak ta jest mozliwość przeprowadzenia zajęć dydaktycznych bez wykorzystywania większej ilości oscyloskopów poczas zajęć - co często bywa kłopotliwe.
Adres serwisu:
http://bifrost.physik.tu-berlin.de/~meike/InMa/
Preferowana przeglądarka:
Działa zarówno z Internet Explorer jak i Netscape Navigator.
Inne:
Nie wymagane jest instalowanie dodatkowego oprogramowania do przeglądanie strony.


 

home                                                                                                                                                                            LABFIZ