Regionalne Laboratorium Komputerowe do Nauczania Przedmiotów Przyrodniczych

Laboratorium zostało zbudowane we współpracy Uniwersytetu w Białymstoku z Oddziałem Białostockim Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Celem Laboratorium jest nauczanie przedmiotów przyrodniczych (głównie fizyki) z wykorzystaniem komputerowego wspomagania. Korzystają z niego studenci Uniwersytetu oraz nauczyciele i uczniowie. Laboratorium składa się z dwóch części wyodrębnionych również lokalizacją w osobnych salach: (i) komputerowo wspomaganych doświadczeń fizycznych; (ii) numerycznych symulacji procesów fizycznych i nauki programowania. Laboratorium służy do kształcenia : (i) studentów na różnych latach studiów oraz (ii) uczniów i nauczycieli szkół średnich. W Laboratorium indywidualne eksperymenty, numeryczne symulacje może wykonywać jednocześnie kilkanaście osób. Zestawy eksperymentalne, programy komputerowe są również wykorzystywane na sali wykładowej (pomocny jest do tego celu rzutnik ciekłokrystaliczny). Laboratorium zostało utworzone pod opieką pracowników Zakładu Fizyki Magnetyków UwB, w budowie istotny był udział studentów UwB, a kilka układów pomiarowych zestawili też białostoccy licealiści.

 
W ramach działalności Laboratorium możliwe są również komputerowo wspomagane obserwacje astronomiczne (zakupiono i uruchomiono 12" teleskop z kamerą CCD; możliwe jest komputerowe sterowanie teleskopem i kamerą oraz cyfrowa akwizycja danych). Planowane jest włączenie teleskopu w światową sieć małych obserwatoriów wykrywajacych gwiazdy zmienne ASAS. W przyszłosci planowane jest uruchomienie  korzystania z  teleskopu poprzez Internet.
 

Laboratorium powstało przy finansowym wsparciu Fundacji Polsko-Niemieckiej, Ministerstwa Edukacji Narodowej (poprzez współpracę z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Białymstoku), władz miasta Białystok oraz innych sponsorów (istotne było między innymi bezpłatne przekazanie oprogramowania LabView z firmy Janbit). Kamera CCD została podarowana przez profesora Bogdana Paczyńskiego z Uniwersytetu w Princeton.

Przy budowie Laboratorium korzystano z doświadczeń profesorów : Henryka Szydłowskiego z Uniwersytetu w Poznaniu, Reimera Linckego z Uniwersytetu w Kilonii oraz Antona L.Ellermeijera z Uniwersytetu w Amsterdamie.