Intenferencja fal w czasie - dudnienia

Zagadnienia Układ pomiarowyPrzeprowadzenie pomiarów Opracowanie wyników

Zagadnienia

Układ pomiarowy

    Układ pomiarowy przedstawiony jest na rysunku poniżej. Składa się on z mikrofonu  Mi podłączonego do konsoli karty pomiarowej UIB (Wy1), dwóch kamertonów oraz mloteczka M. Do widełek jednego z kamertonów przymocowany jest kawałek metalu powodujący zmianę częstotliwości emitowanego dźwięku.


Zdjęcie ukłądu pomiarowego

Rysunek schematyczny  układu do pomiaru dudnień

Przeprowadzenie pomiarów

Pomiar wykonujemy przy pomocy programu IPC4. Po podłączeniu wyjścia Wy do konsoli pomiarowej ustawiamy w    podprogramie Multiskop czas pomiaru (jaki powinien być to czas ??). Następnie uderzamy w oba kamertony (powinny być słyszane wyraźne dudnienia - amplituda dźwięku z obu kamertonów powinna być zbliżona) i wyzwalamy pomiar naciskając spację. Odczytane dane analizujemy przy pomocy podprogramu Analiza Sygnałów. Korzystając z analizy Fouriera wyznaczamy główne częstotliwości składowe naszego sygnału. Pomiar wykonujemy kilkukrotnie a otrzymane wyniki uśredniamy.

Wynik pomiaru dudnień (a) i analiza częstotliwościowa z wykorzystaniem transformaty Fouriera (b)

Opracowanie wyników

Fala wypadkowa w przypadku dudnień opisana jest zaleśnością:

Naszym zadaniem poza pomiarem sygnału dudnień i wyznaczeniem częstotliwości składowych jest symulacja przebiegu amplitudy na podstawie zmierzonych częstotliwości  omega1 , omega2. Dokonujemy tego w dowolnym opanowanym przez użytkownika oprogramowaniu. Korzystając z programu Mathematica konieczna jest znajomość następującej komendy:


Plot[postac_punkcji(x),{x,zakres_dolny,zakres_gorny}]

Wynik symulacji dudnień w programie Mathematica

Sprawozdanie  powinno zawierać:

Literatura