Sterowanie położeniem polaryzatora

Sterowanie położeniem polaryzatora odbywa się za pośrednictwem silnika krokowego zaopatrzonego w odpowiedniedni sterownik umożliwiający poprzez dwa cyfrowe wejścia kierowanie zarówno kierunkiem obrotu jak i taktowaniem kroku. Wejścia te są podłączone do wyjść cyfrowych konsoli LPT co umożliwia sterowanie silnikiem z wykorzystaniem komputera. Silnik ma do osi przymocowaną zębatkę która przenosi obrót na drugą – siostrzaną w której umocowany jest polaryzator. Jedenemu skokowi silnika odpowiada obrót o 1.8 stopnia czyli pełen obrót wykonywany jest w czasie 200 -tu kroków. Ze stron WWW kąt określany jest w stopniach (nie krokach), a skrypt CGI zamienia tą wielkość na ilość kroków wyliczając całkowitą liczbę kroków w podanym kącie. W układ obrotowy polaryzatora jest wbudowany kontraktron który umożliwia precyzyjne ustawienie położenia początkowego polaryzatora (zerowanie).

Konsola LPT Konsola LPT z możliwością sterowania cyfrowym (zero – jedynkowym ) wyjściem. Umozliwia to podłączenie sterownika silnika krokowego do komputera.
Sterownik silnika krokowego. Na zdjęciu wejście do określania kierunku ruchu i „taktowania” skoku silnika Sterownik do silnika krokowego
 Silnik krokowy wraz z polaryzatorem Układ silnika krokowego obracającego polaryzatorem.