POLSKIE TOWARZYSTWO CHEMICZNE ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU
(Instytut Chemii, Uniwersytet w Białymstoku)
 15-443 Białystok, Al. Piłsudskiego 11/4
tel. [085] 45 7580 Fax [085] 457581
E-mail .chemfuw@noc.fuwb.edu.pl

 
POLSKIE TOWARZYSTWO FIZYCZNE
ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU 
Instytut Fizyki, Uniwersytetu w Białymstoku
15-424 Białystok, ul. Lipowa 41
tel. (85) 745 7229; (85) 745 7228;
Fax (885) 745 7223
E-mail: ptf@alpha.uwb.edu.pl
http://labfiz.uwb.edu.pl/ptf/PTF.html 
W sobotę 12 grudnia 1998 o godz. 1100 w sali 203 Instytutu Fizyki
Doc. dr hab. Marek Potrzebowski
z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi
wygłosi wykład pt.
„Spektroskopia NMR w ciele stałym”


     Minęło ponad pięćdziesiąt lat od odkrycia zjawiska magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) przez dwie niezależne grupy fizyków amerykańskich kierowanych przez Edwarda M. Purcella (Harvard University) i Felixa Blocha (Stanford University). W tym okresie spektroskopia oparta na zjawisku NMR stała się jedną z najbardziej uniwersalnych technik analitycznych powszechnie wykorzystywanych przez chemików, fizyków, biochemików czy w ostatnim okresie przez środowisko medyczne w diagnostyce instrumentalnej (np. tomografia NMR, która od niedawna dostępna jest w Białymstoku). Interdyscyplinarny charakter spektroskopii NMR stymulował jej rozwój i rozszerzał możliwości aplikacyjne.
    W ostatnim okresie obserwuje się rosnące zainteresowanie spektroskopią NMR w ciele stałym. Przez długie lata ten dział spektroskopii był głównie obszarem zainteresowań fizyków i zaowocował wieloma znakomitymi pracami przyczyniającymi się do zrozumienia problemów relaksacji, oddziaływań dipolowych czy oddziaływań kwadrupolowych. W połowie lat siedemdziesiątych Schaefer i Stejskal zaproponowali eksperyment o kluczowym znaczeniu dla rozwoju spektroskopii NMR w ciele stałym. Rotując próbkę z szybkością kilku kHz pod kątem 54,7 o (tzw. kąt magiczny) i wykorzystując zjawisko polaryzacji krzyżowej doprowadzili do zwężenia linii rezonansowych do kilku Hz otrzymując widma jakie do tej pory można było jedynie zarejestrować w cieczy. Eksperyment ten o nazwie CP/MAS (cross polarization magic angle spinning) stał się początkiem wysokorozdzielczej spektroskopii NMR w fazie stałej.

    Doc. dr hab. Marek Potrzebowski jest absolwentem Politechniki Łódzkiej. Stopnie doktora nauk chemicznych (1986) i doktora habilitowanego (1996) uzyskał w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi. Odbył staże naukowe w Texas A&M University (USA), Cambridge University (Anglia), Technische Universitat Dresden (Niemcy) i Universite H. Poincare Nancy I (Francja). Jest autorem ok. 50 publikacji w czasopismach o światowej renomie. Od roku 1990 pełni funkcję kierownika pracowni NMR działającej przy CBMM PAN. 
Wszystkie osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy. Zarządy OB PTCh i OB PTF  

Powrót do strony głównejPowrótdo strony głównej